Auteur Topic: Brandmeldinstallatie en 'van dezelfde soort'?  (gelezen 9401 keer)

0 leden en 1 gast bekijken dit topic.

Geertos81

  • Forumlid.
  • ***
  • Berichten: 2
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: inspecteur
  • Bezoek: Belangstellende
Gepost op: 04 juli 2013, 14:04:40
Ik heb een discussie met de brandweer over een brandmeldinstallatie en de verplichting hiervan.
 
Het betreft een supermarkt, met een oppervlakte groter dan 500m2. Op de eerste verdieping bevindt zich een kantoortje en kantine.
 
De brandweer zegt: "het pand heeft een opp groter dan 500m2 en heeft een eerste verdieping in gebruik,.....een winkelfunctie groter dan 500m2 met een eerste verdieping moet voorzien zijn van een brandmeldinstallatie"..
Met Artikel 6.20 lid 1 als basis....
 
Mijn antwoord hierop is,.. de winkel is een winkelfunctie, boven een kantoor (kantoorfunctie) en een kantine (bijeenkomstfunctie), kortom 3 verschillende functies en dus mag/hoef je deze oppervlakten niet bij elkaar op te tellen. Het gaat immers over een gebruiksoppervlakte van de gebruiksfunctie en niet over het totale gebruiksoppervlakte van het pand.
 
Dus de winkelfunctie is welliswaar groter dan 500m2 maar heeft géén vloer van een verblijfsruimte van de gebruiksfunctie (winkelfunctie) hoger dan 1,5m (art 6.20 lid 1 onder b)... boven is immers géén winkelfunctie...
 
Of moet ik de ruimtes op de etage beoordelen als functie van dezelfde soort, ze worden immers door de winkelfunctie gebruikt? In artikel in 6.20.1 onder a staat :
een bmi is vereist indien de gebruiksoppervlakte van de gebruiksfunctie of de totale gebruiks-oppervlakte aan gebruiksfuncties 'van dezelfde soort' in het gebouw voor zover die gebruiksfuncties op eenzelfde vluchtroute zijn aangewezen groter is dan de in deze bijlage aangegeven grenswaarde;

Het is mij niet helemaal duidelijk of ik nu van de bijlage 1 moet uitgaan en er dus geen bmi is vereist of moet ik deze ruimte nu beoordelen als winkelfunctie omdat ze nu eenmaal hier onderdeel van uitmaken?

Mvg Geert


tygerpower

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 26.674
  • Geslacht: Man
    • Brandbase
  • Bezoek: Belangstellende
Reactie #1 Gepost op: 04 juli 2013, 21:25:47
beetje apart stukje aan tekst met de regels.. maar wat ik er uit opmaak is de BMI verplicht als je boven een bepaalde grote kwa winkel zit en de bovenetage die gebruikt word door personeel van de winkel dezelfde vluchtroute moeten gebruiken als het winkelen publiek.


Dennis Kempers

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 14.403
  • Geslacht: Man
    • Brandweer Gelderland - Brandweervoertuigfotografie
  • Specialisatie: FRB / Brw Chauffeur Licht / HW Specialist
  • Bezoek: Brandweer
  • Rang: Manschap B
Reactie #2 Gepost op: 05 juli 2013, 09:01:02
De situatie die jij schetst had ik bij mijn vorige werkgever. Alles zat hiermee op 1 BMI installatie. Volgens mij is het niet verplicht om verschillende BMI's te hebben vanwege de bijeenkomstfunctie of kantoorfunctie maar wordt er gekeken naar het pand: de supermarkt en die heeft de winkelfunctie.


Geertos81

  • Forumlid.
  • ***
  • Berichten: 2
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: inspecteur
  • Bezoek: Belangstellende
Reactie #3 Gepost op: 05 juli 2013, 09:02:58
Oké, ik ga proberen het wat duidelijker te omschrijven...

Artikel 6.20
Een gebruiksfunctie heeft een brandmeldinstallatie als bedoeld in NEN 2535 met een omvang van de bewaking en een doormelding zoals aangegeven inbijlage I bij dit besluit, indien:
a. de gebruiksoppervlakte van de gebruiksfunctie of de totale gebruiksoppervlakte aan gebruiksfuncties van dezelfde soort in het gebouw voor zover die gebruiksfuncties op eenzelfde vluchtroute zijn aangewezen groter is dan de in deze bijlage aangegeven grenswaarde;

Hoe moet ik dit lezen. Er staat "gebruiksfuncties van dezelfde soort".

Ik heb een (bestaand)winkelgebouw. Op de begane grond is een winkel van 900 m²(winkelfunctie). Er is een verdieping (vloerhoogte 3 meter)die uitsluitend te betreden is vanuit de winkel. Op de verdieping is een kantine van 125 m²(bijeenkomstfunctie) en een kantoortje van 60 m²(kantoorfunctie) voor het personeel. Vanaf de uitgang van de kantine en het kantoor kan je binnen 10 meter twee kanten op vluchten.Het geheel is één brandcompartiment. De kantine en het kantoor is er voor de winkelfunctie.
Is hier sprake van "gebruiksfuncties van dezelfde soort" of is hier sprake van drie verschillende functies.

De brandweer stelt dat de kantine en kantoor bij de winkel horen. Er is dan sprake van een winkel(functie) met een oppervlakte groter dan 1000 m². Daarom is er voor het gebouw een (niet automatische)brandmeldinstallatie noodzakelijk. Klopt dit ?

Als ik de functies toets aan bijlage 1 en beoordeel als drie aparte functies (dus niet van een zelfde soort) dan hebben de drie gebruiksfuncties alle drie geen brandmeldinstallatie nodig. Voor het gebouw is daarom geen brandmeldinstallatie noodzakelijk. Klopt dit ?



Pyro_loe

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 188
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: externe veiligheid, pro-actie/preventie, gev.stoffen
  • Bezoek: Brandweer
  • Rang: Brandmeester
Reactie #4 Gepost op: 05 juli 2013, 17:40:10
Ja, jij ziet het goed.
Je moet iedere gebruiksfunctie op zich beoordelen. En dat bepaalt of er een bmi nodig is.

Wel geldt dat er gescheiden vluchtroutes moeten zijn, anders moeten de oppervlakten bij elkaar geteld worden.

Neem anders even de toelichting op het artikel erbij. Hier staat het ook met een voorbeeld uitgelegd. En dat kun je de brandweer mooi laten lezen.




Firefighter1970

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 2.245
Reactie #5 Gepost op: 05 juli 2013, 18:38:11
Ja, jij ziet het goed.
Je moet iedere gebruiksfunctie op zich beoordelen. En dat bepaalt of er een bmi nodig is.

Wel geldt dat er gescheiden vluchtroutes moeten zijn, anders moeten de oppervlakten bij elkaar geteld worden.

Neem anders even de toelichting op het artikel erbij. Hier staat het ook met een voorbeeld uitgelegd. En dat kun je de brandweer mooi laten lezen.

Dus als ik het goed begrijp, ziet de brandweer het goed, omdat de vluchtroutes van het kantoor en de kantine via de winkel lopen dienen de oppervlaktes van winkel, kantoor en kantine bij elkaar te worden opgeteld.
Hierbij maakt het dus niet uit dat er een andere gebruiksfunctie aan deze ruimten gekoppeld is.


Pyro_loe

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 188
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: externe veiligheid, pro-actie/preventie, gev.stoffen
  • Bezoek: Brandweer
  • Rang: Brandmeester
Reactie #6 Gepost op: 06 juli 2013, 09:11:35
@firefighter1970

Nee ik zeg het verkeerd merk ik.
De toelichting zegt dat je alleen gebruiksfuncties van dezelfde soort bij elkaar moet optellen als ze van dezelfde vluchtweg gebruik maken.

Dus in dit geval moet je de gebruiksfuncties los van elkaar blijven beoordelen.

Stukje uit de toelichting
Hiermee kan de gebruiker van een bouwwerk per gebruiksfunctie eenvoudig nagaan of een brandmeldinstallatie nodig is en, zo ja, wat de omvang daarvan is en of er sprake moet zijn van doormelding naar de brandweer. Bij een kantoorgebouw met vier bouwlagen en zodoende een hoogste vloer van een verblijfsruimte op 12 m boven het meetniveau, kan bijvoorbeeld sprake zijn van drie bouwlagen met kantoorruimten, terwijl zich op de bovenste bouwlaag uitsluitend een kantine en vergaderruimten bevinden. In dat geval heeft de kantoorfunctie drie bouwlagen en ligt de bijeenkomstfunctie op de vierde bouwlaag. Om vast te stellen welke installatie in de kantoorfunctie noodzakelijk is, gaat het om de hoogste vloer van een verblijfsruimte van de kantoorfunctie (in dit geval twaalf meter boven meetniveau). Om vast te stellen welke installatie in de bijeenkomstfunctie noodzakelijk is, is de hoogte van de vierde bouwlaag boven meetniveau relevant. Uit de tabel blijkt dat de kantoorfunctie, indien de gebruiksoppervlakte groter is dan 500 m², een niet-automatische brandmeldinstallatie moet hebben, indien de vloer van een verblijfsruimte van de kantoorfunctie meer dan 4,1 m boven het meetniveau ligt. Een doormelding naar de brandweer is daarbij niet verplicht. Voor de bijeenkomstfunctie is in dit voorbeeld gezien de hoogte van een verblijfsruimte op meer dan 4,1 m boven meetniveau (de vierde bouwlaag) een automatische brandmeldinstallatie voorgeschreven. Ook daarbij is doormelding niet verplicht. Uit het eerste lid, onderdeel a, volgt dat wanneer in een gebouw verschillende gebruiksfuncties van dezelfde soort zijn opgenomen, en deze functies gebruik maken van een zelfde vluchtroute, de gebruiksoppervlakte van deze gebruiksfuncties moet worden opgeteld om te bepalen of een brandmeldinstallatie is voorgeschreven.